Kolonoskopie
Kolonoskopie
Definice a využití vyšetření: Kolonoskopie je endoskopické vyšetření, při kterém se vyšetřuje konečník, tlusté střevo a část tenkého střeva nazývaná terminální ileum. Kolonoskopie je jak diagnostickou, tak léčebnou metodou. Kolonoskop je ohebný endoskop, který je na svém konci opatřen světlem a kamerou, prostřednictvím které se přenáší obraz na obrazovku. Kolonoskop je podobný jako gastroskop, jen je o něco málo širší a delší. Kolonoskop obsahuje také pracovní kanál, kterým využíváme k zavádění pracovních nástrojů, např. kleště, endoskopické kličky.
Indikace kolonoskopie: Indikací ke kolonoskopii je celá řada. Nejčastěji jsou ke kolonoskopii indikováni pacienti s bolestí břicha, poruchami trávení – nechutenství, hubnutí, pocit na zvracení a zvracení, ale také pacienti, kteří podstoupili test na skryté krvácení při prevenci nádorů tlustého střeva nebo podstupují kolonoskopii preventivně. K indikacím ke kolonoskopii také patří krvácení do zažívacího traktu – krev ve stolici (enterorrhagie), chudokrevnost.
Příprava před vyšetřením: Pacient přicházející na vyšetření musí být řádně připraven. Příprava na kolonoskopii je velice důležitá a je plně v rukou pacienta. Pokud je příprava nedostatečná, tak výkon nemůže být proveden! Příprava před kolonoskopií spočívá v dodržování bezezbytkové diety cca 1 týden před plánovaným výkonem. V tomto období pacient nesmí jíst celozrnné a cereálně pečivo, luštěniny a ovoce a zeleniny. Z medikamentů je důležité neužívat železité preparáty (např. Sorbifer nebo Aktiferin) a dále medikaci ovlivňující krevní srážlivost. Přerušení užívání protisrážlivé medikace (Godasal, Anopyrin, Warfarin, Trombex, ….) vždy určuje indikující lékař a v mnohých případech je nutné toto přerušení nahradit injekčním podání léku proti krevnímu srážení. Den před kolonoskopií pacient lehce posnídá např. mléčné výrobky a dále na oběd jen vývarová polévka. Dále den před vyšetřením pacient užije vyprazdňovací roztok (např. Picoprep, Fortrans, …), který mu předepsal indikující lékař a užije jej dle návodu. Řádná příprava před kolonoskopií je nezbytně nutná pro její správné a kvalitní provedení.
Průběh kolonoskopie: Po příchodu pacienta k vyšetření je pacient nejprve sestřičkou zaveden do kabinky, kde si odloží dolní polovinu oděvu a použije koloskopické šortky s otvorem oblasti konečníku. Po převlečení si pacient ulehá na levý bok. Lékař jej opětovně poučí o celém vyšetření a o jeho průběhu. Pacient na počátku vyšetření leží na levém boku s pokrčenými koleny (poloha skoro v „klubíčku“). Lékař prve nanese lokální anestezii na konečník a vyšetří konečník pacienta prstem. Následně zavede kolonoskop do konečníku a dále postupně všemi oddíly tlustého střeva až do base céka (počátek tlustého střeva) nebo až do konce tenkého střeva (terminální ileum). Pacient na počátku vyšetření leží na levém boku, ale ve většině případů se v průběhu vyšetření přetáčí na záda a sestřička mu postupně tlačí na břicho k ulehčení vyšetření. Během vyšetření lékař vyšetřuje sliznici celého tlustého střeva. Pokud lékař nalezne patologii na střevě, tak ji ihned při vyšetření vyšetřuje a to buď odběrem biopsie se zánětu nebo polypektomii nalezeného polypu do velikosti 2cm. Polypy větší jak 2cm se odstraňují za hospitalizace na II.interní klinice FN Olomouc.
Pokud je vyšetření prováděno s aplikací utěšující injekce, tak je nutné mít s sebou k vyšetření doprovod. Po zbytek dne je zákaz řízení motorových vozidel a provádění právních úkonů či činností vyžadující zvýšenou pozornost.
Komplikace kolonoskopie: Komplikace při koloskopii jsou velmi nízké a pohybují se pod jedno procento, v literatuře se uvádí 0,35 až 0,5%, pokud se provádí léčebný výkon, tak je riziko větší, ale i tak se pohybuje pod jedním procentem (0,7%). Mezi nečastější komplikace patří krvácení po odstranění polypů nebo po odběru biopsie. Závažnější komplikací kolonoskopie je perforace neboli protržení střeva. Perforace střeva si většinou vyžádá chirurgický operační výkon, její riziko se udává kolem 0,09%. Mezi vzácnější komplikace patří ruptura sleziny, infarkt myokardu nebo dehydratace při přípravě před kolonoskopii.
Po vyšetření: Po vyšetření je u pacient zkontrolován a pokud je pacient bez potíží, tak odchází domů. Pokud je při kolonoskopii odstraněn polyp, tak dle rozsahu tohoto výkonu, je pacient hospitalizován k observaci na lůžkovém oddělení. Pacient je po výkonu endoskopujícím lékařem poučen o výsledku vyšetření, v případě snesení polypů je doporučena kontrola pro výsledek histologie, podle kterého je pak stanoven další postup.(např. termín kontrolní kolonoskpie apod).
Příprava před kolonoskopií
Kolonoskopie/ Koloskopie je endoskopické vyšetření sliznice („vnitřku“) tlusté střeva od konečníku, přes tlusté střevo až po dolní konec tenkého střeva – terminální ileum. Při vyšetření diagnostikujeme záněty sliznice tlustého střeva, patologické výrůstky a mnoho další patologie.
Aby celé vyšetření bylo přesné a bezpečné, tak je důležité řádně střevo vyčistit.
7 dnů před vyšetření
- vysadit léky obsahující železo
- při užívání léků na ředění krve je vyšetření možné provést (pacient tyto léky ráno v den vyšetření neužije), ale pokud bude při vyšetření nalezen větší polyp (nad 1cm), bude nutné vyšetření opakovat po vysazení léků ovlivňující srážlivost krve (přerušení této medikace je vždy nutné konzultovat s ošetřujícím lékařem)
- léky na ředění krve s obsahem kyseliny acetylosalicylové (Anopyrin, Stacyl, Godasal, ….) je vhodné 5 dnů vysadit.
- pokud užíváte léky na cukrovku, je vhodné se poradit s ošetřujícím lékařem
5 dnů před vyšetřením
- nejezte potraviny obsahující zrníčka, semínka, pecky a slupky (celozrnné a sypané pečivo, ovoce a zelenina, jogurty s kousky ovoce, tuhé vláknité maso, klobásy a slanina)
- pacienty trpící zácpou by toto omezení měli dodržovat minimálně 7dnů před vyšetřením
- dodržovat pitný režim, vypít alespoň 2l tekutin za den
1 den před vyšetřením – jen tekutiny
- ráno čaj nebo instantní káva, voda, oběd čirý vývar (bez masa, zeleniny, těstovin)
- pokud má pacient dělenou přípravu, tak může mít vývar k večeři ( dělený režim je u vyšetření po 10:00)
- pokud užíváte hormonální antikoncepční pilulky, nemusí být kvůli přípravě střeva dostatečně
účinné! Následujících 7 dní se doporučuje používat i bariérovou antikoncepci
Z důvodu časté vodnaté stolice může docházet k podráždění konečníku (začervenání, bolestivost), těmto komplikacím můžete předejít aplikací ochranných krémů
V den vyšetření:
- až do vyšetření nejezte, 2 hodiny před vyšetřením byste neměli pít tekutiny. Pokud máte termín vyšetření v ranních hodinách, je lepší si léky, které užíváte pravidelně vzít až po kolonoskopickém vyšetření
Ke koloskopickému vyšetření je vhodné s sebou mít doprovod či někoho na telefonu, kdo by Vás mohl odvést či doprovodit domů.
Vyšetření je u většiny osob nebolestivé a je možno jej uskutečnit bez „ uklidňující“ injekce či uklidňujícího inhalačního plynu (Entonox).
Pokud ke koloskopii žádáte „uklidňující“ injekci, je nutné mít doprovod. Po injekci totiž může přetrvávat pocit slabosti či točení hlavy a proto je doprovod po vyšetření nutný. Doprovod není nutný při inhalaci plynu Entonox. Aplikace injekce či plynu Entonox je zpoplatněna.
Fortrans: obsahuje 4sáčky s práškem
A - vyšetření před 10:00 – vypít 4l přípravku mezi 18-24:00
B - vyšetření po 10:00 – vypít 3l přípravku 18-22:00 a 1l ráno 3-5hod. před vyšetřením
- pokud budete mít problém s pitím tohoto přípravku, je možné se napít tekutiny, které Vám chutná (např. sklenice piva)
- přípravek je možné si ochutit troškou sirupu, cukru či citronové šťávy
Picoprep: obsahuje 2 sáčky s práškem
- obsah sáčku rozpustíme ve 150-200ml čiré tekutiny a kolem poledne jej vypijete a budete jej zapíjet vodou do 1,5l
- celý postup zopakujeme kolem 16-17:00 s druhým sáčkem
Moviprep: obashuje po 2 sáčcích A+B, které se rozpustí v 1l vody (celkem vytvoříte 2l přípravku)
A – vyšetření před 10:00 - první litr přípravku vypijete mezi 18-19:00 a následně vypijete 1,5 čiré tekutiny a druhý litr přípravku vypijete mezi 21-22:00 a následně 1,5l čiré tekutiny
B- vyšetření po 10:00 – první litr přípravku mezi 21-22:00 a následně 1,5l čiré tekutiny, druhý litr přípravku vypijete mezi 6-7:00 a následně 1,5l čiré tekutiny
Eziclen: obsahuje 2 lahvička a plastovou nádobu (každou lahvičku nalít do nádoby a dolít vodou po rysku)
A- vyšetření před 10:00- připravený roztok z první lahvička vypijete mezi 18-19:00 a následně vypijete 1,5l čiré tekutiny, roztok z druhé lahvičky vypijete mezi 21-22:00 a následně 1,5l čiré tekutiny
B- vyšetření po 10:00 – připravený roztok z první lahvička vypijete mezi 20-21:00 a následně vypijete 1,5l čiré tekutiny, roztok z druhé lahvičky vypijete mezi 6-7:00 a následně 1,5l čiré tekutiny