Ultrazvukové vyšetření břicha - Gastroenteologická ambulance - MUDr. Pavel Sychra, Mohelnice

Gastroenterologická ambulance v Mohelnici

Přejít na obsah

Ultrazvukové vyšetření břicha

 
Ultrazvukové vyšetření břicha

 Toto vyšetření připravujeme pro naše pacienty ve 2 polovině 2019 !!!

Definice: Ultrazvuk neboli sono je neinvazivní a bezbolestné zobrazovací vyšetření měkkých tkání. Při vyšetření ultrazvukem je využívání akustických (zvukových) vln, tyto vlny prochází tělem a odrážejí se od přechodů mezi tkáněmi jednotlivých orgánů.

 
Využití vyšetření: Vyšetření se v gastroenterologii využívá k vyšetření orgánů dutiny břišní. Ultrazvuk v dutině břišní zobrazí ledviny, játra, žlučník a žlučové cesty, slinivku břišní, močový měchýř nebo i velké cévy.

 
Příprava před vyšetření: Na ultrazvukové vyšetření přichází pacient nalačno (nejíst a nepít) a to minimálně 4-6hod. před vyšetřením. Ultrazvukové vyšetření břicha je ztíženo plynatostí střev a proto se doporučuje den před vyšetřením vyvarovat nadýmavé stravy.

 
Průběh vyšetření: Při vstupu do vyšetřovny jsem sestřičkou vyzvání k odložení horní části oděvu a položení se na záda na lehátko. Lékař pacienta informuje o průběhu vyšetření. Před vyšetřením lékař aplikuje bezbarvý gel na vyšetřovanou část břicha a přiloží ultrazvukovou sondu, kterou postupně projíždí po břiše a zobrazuje vyšetřované orgány. Během vyšetření je nutná spolupráce pacienta s lékařem, lékař pacienta během vyšetření instruuje stran nádechu a výdechu k zobrazení jednotlivých orgánů dutiny břišní.

 
Po vyšetření: Po vyšetření pacient dostane papírové ubrousky, kterými si očistí břicho od naneseného gelu, upraví si oděv a vyčká na výsledek vyšetření. Po vyšetření je možné se najíst a napít, pokud není v plánu nějaké další vyšetření.

 
Výsledek vyšetření: Po vyšetření pacient vyčká na výsledek. Lékař jej zapíše a předá pacientovi i s jeho poučením a vysvětlením výsledku vyšetření.                                                                                                   
Návrat na obsah